Patroni Wrocławia

Blog poświęcony upamiętnionym we Wrocławiu

Wpis

środa, 29 czerwca 2011

Ignacy Jan Paderewski

70. rocznica śmierci

 

Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce (wsi na obecnej Ukrainie) jako syn powstańca styczniowego. Już w dzieciństwie przejawiał talent do gry na fortepianie. W 1878 r., po ukończeniu szkoły muzycznej w Warszawie, zatrudnił się w niej jako nauczyciel.

W 1881 r., kiedy to owdowiał po 9-miesięcznym małżeństwie (został sam z kalekim dzieckiem), rozpoczął podróże po Europie - jako muzyk, nauczyciel i student. Dziesięć lat później odnosił już sukcesy, koncertując w Stanach Zjednoczonych, gdzie zamieszkał. Tam też odniósł kontuzję dłoni, która uniemożliwiłaby mu dalszą grę, gdyby nie chirurg Friedrich Lange.

Początek działalności politycznej Paderewskiego datuje się na 1910 r., kiedy to odsłonięto w Krakowie wykonany na jego zlecenie pomnik bitwy pod Grunwaldem. Podczas I wojny światowej działał na rzecz Polski jako dyplomata, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Współpracował i z Dmowskim, i z Piłsudskim, pomiędzy którymi później mediował. Uważa się, że jego przemówienie w Poznaniu w 1919 r. przyczyniło się do wybuchu powstania wielkopolskiego. W tym samym roku został premierem, jednak jedenaście miesięcy później, mając świadomość, że jego rząd jest przejściowy, podał się do dymisji. Wkrótce potem wrócił do muzyki, zajmował się również działalnością charytatywną.

W 1936 r. stworzył z Władysławem Sikorskim emigracyjne porozumienie stronnictw centrowych Front Morges, które miało w planie powołanie go na prezydenta. Podczas II wojny światowej przewodniczył Radzie Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Zmarł 29 czerwca 1941 r. na zapalenie płuc. Odznaczono go m.in. Orderem Orła Białego i Virtuti Militari V kl. Posiadał również nadany przez króla Wielkiej Brytanii tytuł lordowski.

 

Wrocławska al. Ignacego Jana Paderewskiego oddziela willowe Zalesie i Park Szczytnicki od Stadionu Olimpijskiego.

 

Al. Ignacego Jana Paderewskiego, czerwiec 2011

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krasnaladamu
Czas publikacji:
środa, 29 czerwca 2011 06:56

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny