Patroni Wrocławia

Blog poświęcony upamiętnionym we Wrocławiu

Wpis

wtorek, 26 lipca 2011

Kazimierz Bartel

70. rocznica śmierci

 

Urodzony 3 marca 1882 r. we Lwowie Kazimierz Bartel edukację w szkołach ukończył z opóźnieniem. Mimo to, pozostawszy na Politechnice Lwowskiej w charakterze asystenta, stał się jednym z pierwszych w Austrii doktorów nauk technicznych. Zajmował się głównie geometrią.

Po wojnie polsko-ukraińskiej (1918-1919) aż do 1930 r., kiedy to zraził i zmęczył go poziom reprezentowany przez polskich posłów, aktywnie działał na scenie politycznej. Kilka razy zajmował się, jako minister, koleją, przede wszystkim jednak pięciokrotnie obejmował stanowisko premiera, w sumie pełniąc tę funkcję przez szesnaście i pół miesiąca. Stojąc na czele rządu, współpracował z Józefem Piłsudskim. Dał się poznać jako świetny organizator, człowiek sumienny i ugodowy, ale i zdecydowany.

Po rozstaniu z polityką został rektorem Politechniki Lwowskiej. Pełnił też funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Matematycznego i przyjęto go do Polskiej Akademii Umiejętności. Do polityki wrócił w 1937 r., kiedy to prezydent mianował go senatorem. 2 lipca 1941 r., po zajęciu Lwowa przez Niemców, został aresztowany. Podejrzewano go o współpracę z rządem na emigracji i Rosjanami. Faktycznie w 1940 r. dostał propozycję od ZSRR, jednak odrzucił ją, zaś w 1941 r. premier Sikorski planował mianować go ambasadorem, jednak nie zdołał nawiązać z nim kontaktu. 26 lipca Kazimierz Bartel został rozstrzelany. Dwa lata później jego zwłoki zostały wykopane ze zbiorowej mogiły i spalone.

 

Wrocławska ul. Kazimierza Bartla znajduje się na Szczytnikach. Prowadzi prawym brzegiem Odry, poniżej mostu Zwierzynieckiego. Po przeciwnej stronie zabudowana jest głównie willami.

Ponadto Kazimierz Bartel jest jednym z upamiętnionych Pomnikiem Rozstrzelanych Profesorów Lwowskich, na Skwerze Idaszewskiego.

 

ul. Kazimierza Bartla, lipiec 2011

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krasnaladamu
Czas publikacji:
wtorek, 26 lipca 2011 06:44

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny