Patroni Wrocławia

Blog poświęcony upamiętnionym we Wrocławiu

Wpis

poniedziałek, 02 stycznia 2012

Antoni Knot

30. rocznica śmierci

 

Antoni Knot urodził się 20 maja 1904 r. w Kołomyi, na zachodzie obecnej Ukrainy. Od 1922 r. przebywał we Lwowie, gdzie studiował historię i polonistykę (w 1929 r. zdobył tytuł doktora filozofii) oraz pracował m.in. jako bibliotekarz (również podczas II wojny światowej) i nauczyciel w szkołach średnich. Od 1937 r. był też członkiem Lwowskiego Towarzystwa Naukowego.

Po wojnie osiedlił się we Wrocławiu. Działał w grupie utworzonej w celu zabezpieczenia zbiorów kulturalnych miasta po przejęciu go z rąk niemieckich. Później pełnił funkcję m.in. dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej, dyrektora naczelnego Zakładu im. Ossolińskich oraz sekretarza generalnego Towarzystwa Przyjaciół Ossolineum, którego był też współzałożycielem. Działał również we Wrocławskim Towarzystwie Naukowym będącym następcą swojego lwowskiego odpowiednika. W 1964 r. uzyskał tytuł profesora. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 1938 r. wstąpił do lwowskiego Klubu Demokratycznego, jednego z wielu, na bazie których rok później utworzono Stronnictwo Demokratyczne. Przez lata pełnił w jej strukturach wysokie funkcje, m.in. stał na czele Wojewódzkiej Komisji Historycznej.

Zmarł 2 stycznia 1982 r.

 

Prof. Antoni Knot pochowany został na Cmentarzu św. Wawrzyńca. Na nogrobku napisano "pionier Wrocławia, miłośnik książki".

Wrocławska ul. Antoniego Knota biegnie wzdłuż brzegu Kasiny, w północnej części Muchoboru Wielkiego. Zabudowana jest szeregowo domami rodzinnymi.

 

ul. Antoniego Knota, grudzień 2011 / styczeń 2012

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krasnaladamu
Czas publikacji:
poniedziałek, 02 stycznia 2012 12:09

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny