Patroni Wrocławia

Blog poświęcony upamiętnionym we Wrocławiu

Wpis

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Franklin Delano Roosevelt

130. rocznica narodzin

 

Franklin Delano Roosevelt (Delano to nazwisko matki) urodził się 30 stycznia 1882 r. w Hyde Park, w stanie Nowy Jork, w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W dzieciństwie często odwiedzał Europę, opanował też język niemiecki i francuski. W 1905 r. ożenił się ze swoją daleką krewną, Eleanor Roosevelt, bratanicą ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Theodore'a Roosevelta. W przeciwieństwie do jej stryja, republikanina, wstąpił do Partii Demokratycznej. W 1921 r. to samo zrobiła jego żona. Od 1911 r. był też - podobnie jak krewny - wolnomularzem.

W latach 1911-1913 był senatorem stanu Nowy Jork. Następnie mianowany został asystentem sekretarza marynarki, którą to funkcję pełnił do 1920 r. W przegranych wyborach w 1921 r. był kandydatem na wiceprezydenta. W tym samym roku doznał porażenia - choroba Heinego-Medina odebrała mu władzę w nogach. W 1928 r. założył z żoną fundację zajmującą się badaniami nad polio. Istnieje ona do dzisiaj, pod nazwą zmienioną pod koniec lat 30. na Marsz Dziesięciocentówek.

Do polityki Roosevelt wrócił w 1928 r. W latach 1929-1932 był gubernatorem stanu Nowy Jork. Po zaprzysiężeniu go w 1933 r. na prezydenta Stanów Zjednoczonych wprowadził zapowiadaną w kampanii wyborczej, mającą przeciwdziałać Wielkiemu Kryzysowi, krytykowaną później przez wielu ekonomistów, polegającą na interwencjonizmie państwowym politykę "nowego ładu", w ramach której m.in. skonfiskowano złoto obywateli oraz nadwyżki finansowe osób posiadających ponad 5000 dolarów. Realizację programu przerwał dopiero na początku 1939 r. W tym okresie krytykowano go także za próbę reformy Sądu Najwyższego, postrzeganą jako naruszenie zasady kontroli i równowagi pomiędzy trzema rodzajami władzy. Ponadto w 1933 r. zniósł prohibicję i nawiązał stosunki dyplomatyczne z rządem radzieckim. Podczas II wojny światowej, w tym jako uczestnik konferencji w Teheranie (1943) i Jałcie (1945), był sympatykiem Stalina, co miało wpływ na późniejszą sytuację Polski.

Zmarł 12 kwietnia 1945 r., na początku swojej czwartej kadencji, wskutek krwotocznego udaru mózgu, w Małym Białym Domu, w Warm Springs, w stanie Georgia. Był pierwszym, kogo wybrano na prezydenta Stanów Zjednoczonych więcej niż dwa razy. W efekcie wprowadzono do konstytucji XXII Poprawkę ograniczającą liczbę kadencji do dwóch - wcześniej był to tylko niepisany zwyczaj.

 

Wrocławska, krótka ul. Franklina Delano Roosevelta, przy wschodnim skraju Nadodrza, zabudowana jest głównie niezbyt zadbanymi, niemieckimi kamienicami.

 

ul. Franklina Delano Roosevelta, styczeń 2012

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krasnaladamu
Czas publikacji:
poniedziałek, 30 stycznia 2012 09:19

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • Gość Alodia napisał(a) z *.dynamic.chello.pl komentarz datowany na 2012/06/05 23:02:13:

    Krotka ulica ale mieści się na niej biblioteka publiczna, mozna tam też kupic tanie ksiązki

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny