Patroni Wrocławia

Blog poświęcony upamiętnionym we Wrocławiu

Wpis

poniedziałek, 09 kwietnia 2012

Jerzy Szmajdziński

60. rocznica narodzin

 

Jerzy Andrzej Szmajdziński urodził się 9 kwietnia 1952 r. we Wrocławiu. Nauki pobierał w Elektronicznych Zakładach Naukowych, a potem na Akademii Ekonomicznej, ukończonej w 1975 r.

W połowie studiów, w 1973 r., wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Po jej rozwiązaniu na początku 1990 r. związał się z tworzoną wówczas Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej, w 1999 r. wchłoniętą przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wcześniej, od 1991 r., funkcjonował jako koalicja. Od początku lat 80., we wszystkich kolejnych partiach, a także we współpracującym z nimi Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, sprawował funkcje we władzach krajowych. Od 1985 r. zasiadał też w sejmie, z przerwą tylko podczas kadencji 1989-1991 (sejm kontraktowy). Był w nim m.in. wicemarszałkiem (od 2007 r.) i przewodniczącym Klubu Parlamentarnego SLD.

W drugiej połowie lat 80. działał m.in. w Polskim Komitecie Olimpijskim oraz w Ogólnopolskim Komitecie Grunwaldzkim - organizacji propagującej tradycję oręża polskiego. Ze sportem związany był też później, m.in. jako członek zarządu spółki Śląsk Wrocław - drużyny koszykarskiej. W większym stopniu kojarzony jest jednak z wojskiem. W latach 2001-2005, w rządach Leszka Millera i Marka Belki, pełnił funkcję ministra obrony narodowej. Ponadto od początku lat 90. był członkiem Komisji Obrony Narodowej.

Był kandydatem SLD na prezydenta Polski w wyborach w 2010 r. Końca kampanii nie doczekał - zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, z urzędującym prezydentem Lechem Kaczyńskim i resztą polskiej delegacji zmierzającej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pośmiertnie otrzymał Order Odrodzenia Polski oraz, wraz z Aleksandrą Natalli-Świat i Władysławem Stasiakiem - również ofiarami feralnego lądowania w Rosji, honorowe obywatelstwo Wrocławia.

 

28 czerwca 2010 r. przy wejściu na stadion piłkarski przy ul. Oporowskiej, gdzie Jerzy Szmajdziński nieraz przychodził kibicować Śląskowi Wrocław, umieszczono upamiętniającą go tablicę.

 

Tablica pamiątkowa Jerzego Szmajdzińskiego, kwiecień 2012

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krasnaladamu
Czas publikacji:
poniedziałek, 09 kwietnia 2012 16:41

Polecane wpisy

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny